Зневоднення відходів, утворених в процесах очищення побутових стічних вод
Олена Григоріївна Левицька
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, Дніпро
Вступ. Відходи очищення побутових стічних вод при розміщенні на мулових картах займають великі площі. Одним із шляхів зниження об’єму відходів є їх зневоднення.
Мета та задачі. Задачею роботи є визначення та рекомендації для використання сучасних та ефективних методів зневоднення відходів, утворених в процесах очищення побутових стічних вод.
Методи і матеріали. У роботі використані оглядові аналітичні статті та сайти, що порушують проблему зневоднення осадів стічних вод.
Результати. Сучасні методи зневоднення включають в першу чергу механічні та фізико-механічні методи. Сьогодні одними із найбільш розповсюджених та зручних в експлуатації методів стали вакуум-фільтрація, фільтр-пресування (рис. 1), центрифугування, віброфільтрування, а також з метою подальшого зниження вологості відходу застосовується термічне сушіння [1].
Рисунок 1 – Камерно-мембранний фільтр-прес для зневоднення осадів від компанії Екотон [2]
Горизонтальні стрічкові фільтри від BASIIA (рис. 2) особливо адаптовані до умов, де є низька вологість кеку [3].
Рисунок 2 – Horizontal Belt Filter from BASIIA company (Горизонтальний стрічковий фільтр від компанії BASIIA) [3]
Їх можна використовувати для відходів, що тривалий час зберігались на мулових картах. ОМСВ ефективно зневоднюються при додаванні катіонних флокулянтів, отриманих на основі поліакриламіду [4]. Фільтр-преси стрічкові виробництва НВФ «Екополімер» (рис. 3) цікаві тим, що до їх складу входить стрічковий сгущувач, що підвищує загальну продуктивність установки при обробці малоконцентрованих опадів [5].
Рисунок 3 – Фільтр-преси стрічкові виробництва НВФ «Екополімер» [5]
Також досить ефективно ОМСВ зневоднюється у шнекових центрифугах, у вакуум-фільтрувальних установках [6]. Це устаткування функціонально просте, ефективне у процесах зневоднення.
Значну частину відходу, що утворюється в процесах очищення побутової води, складає активний мул – сукупність мікроорганізмів, що розкладали складні органічні сполуки до простих. Рідина міститься у тілі мікрооганізмів, що ускладнює процеси її вивільнення.
Ускладнює утилізацію ОМСВ і їх різнорідний хімічний склад, адже відомо, що у розрахунку на суху речовину вони містять 1–3 % азоту, 1–2 % фосфору, 0,5–1,2 % калію, багаті мікроелементами: у 100 г сухої речовини осаду міститься: 0,04–0,22 г марганцю, 0,08–0,35 г цинку, 0,02–0,35 г міді; крім цього, ОМСВ вміщують значну кількість гумусу та подібних до нього органічних речовин: 18,8–30,8 % [7, 8].
Висновки. Для попереднього зневоднення відходів очищення побутових стічних вод доцільно використовувати центрифуги та фільтр-преси. Враховуючи високий вміст поживних хімічних речовин, в тому числі органічних сполук, спеціалісти за певних умов рекомендують використовувати зневоднений ОМСВ для ремедіації територій, виготовлення будівельної продукції.
Посилання
- Батлук В. А. Основи екології : підручник. Київ : Знання, 2007. 519 с.
- Офіційний сайт компанії Екотон. URL: https://ua.ekoton.com/~chamber_membrane_filter_press/
- Офіційний сайт компанії BASIIA. URL: http://www.basiia.com/h-belt-filter.html
- Гомеля М. Д., Крисенко Т. В., Дейкун І. М. Очисні споруди. Основи проектування: навч. посіб. Київ : НТУУ «КПІ», 2007. 176 с.
- Офіційний сайт НВФ «Екополімер». URL: http://www.ecopolymer.kh.ua/products/lentochnye-fp/
- Промислова екологія : навч. посіб. / С.О. Апостолюк та ін. – Київ : Знання, 2005. 474 с.
- Шевчук В. Я. Чеботько К.О., Разгуляєв В. М. Біотехнологія одержання органомінеральних добрив із вторинної сировини. Київ : ЕкоБіоТех, 2001. 202 с.
- Лихачева А. В., Бескостая Л. Ф., Шибека Л. А. Компостування осадів стічних вод // Сучасні проблеми нано-, енерго- та ресурсозберігаючих і екологічно орієнтованих хімічних технологій : тези доповідей Міжнар. наук.-техн. конф., м. Харків, 27–28 трав. 2010 р. Харків, 2010. С. 310–312.